Żłobek w Wilanowie — rekrutacja, ile kosztuje, jak znaleźć miejsce dla dziecka? 

Mnóstwo żłobków państwowych w Warszawie jest wprost obleganych. Rodzice z wielu różnych przyczyn decydują się na przekazanie dzieci pod opiekę żłobka. Może to być powrót do pracy, chęć zajęcia się młodszym dzieckiem lub kilka godzin wytchnienia w ciągu dnia. Niemniej najczęściej jest to kwestia dobra dziecka. Zajęcia dostosowane do wieku, angielski, sensoplasyka i rówieśnicy tak istotni do nauki interakcji społecznych. A to wszystko pod okiem doświadczonych opiekunów.  Rodzice szukają idealnego miejsca dla dzieci od 1 roku do 3 roku życia. Najlepiej, by żłobek był zlokalizowany w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania. Kiedy rozpoczyna się rekrutacja do żłobków w Wilanowie? Ile miesięcznie rodziców kosztuje pobyt dziecka w tej placówce? Jakie zajęcia i aktywności są oferowane dzieciom i jak skorzystać ze świadczenia żłobkowego? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. 

Zapisy i rekrutacja do żłobków w Wilanowie krok po kroku 

Zapisy do żłobków trwają przez cały rok. Ze względu na duże zainteresowanie oraz ogromną ilość zgłoszeń przy ograniczonej ilości miejsc konieczny jest proces rekrutacji. W jaki sposób zagwarantować miejsce dla dziecka w żłobku? Jak wygląda proces rekrutacji, jakie dokumenty należy przygotować? 

W największych miastach w Polsce zapotrzebowanie na opiekę dla najmłodszych dzieci jest ogromne. Choć zapisy trwają cały rok, to przyjęcie dziecka do żłobka w Warszawie jest możliwe tylko w momencie, gdy jest miejsce. Rekrutacja do warszawskich państwowych żłobków najczęściej trwa od maja do sierpnia. Na tej podstawie ogłaszana jest lista dzieci, które przeszły proces rekrutacji, następnie odbywa się nabór uzupełniający do żłobków. A to z tego względu, że wielu rodziców zapobiegawczo składa wnioski do kilku różnych instytucji opiekuńczo-wychowawczych dla najmłodszych. Do prywatnego żłobka ten proces jest znacznie łatwiejszy. Wystarczy telefon, krótka rozmowa z dyrektorem, gdzie dowiecie się państwo czy jest miejsce oraz jak wygląda opieka. Następnie, zostaniecie zaproszeni na spotkanie, aby zobaczyć placówkę oraz porozmawiać o szczegółach, potrzebach dziecka i oczekiwaniach rodziców.  

Rekrutacja do żłobków państwowych m.st. Warszawa — jakie dokumenty będą niezbędne? 

W zależności od placówki zasady rekrutacji podczas dzieci do żłobka w m. st. Warszawa wymagają dostarczenia odpowiednich dokumentów. Zazwyczaj wymagane są: 

  • wniosek o przyjęcie do żłobka; 
  • zaświadczenie o zatrudnieniu rodziców; 
  • dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania rodziców i dziecka; 

W żłobkach prywatnych niezbędna będzie umowa oraz dane do jej zawarcia, takie jak: miejsce zamieszkania, kontakty do rodziców oraz dane osobowe.  

W jakim wieku posłać dziecko do żłobka? 

Warszawskie żłobki oraz kluby dziennego opiekuna, również te zlokalizowane w Wilanowie, najczęściej przyjmują dzieci w wieku od jednego roku do trzeciego roku życia.  

Za co przyznawane są dodatkowe punkty podczas rekrutacji do zespołu żłobków w Warszawie? 

Podczas naboru do Warszawskich żłobków państwowych przyznawane są punkty. W pewnych sytuacjach dziecko może otrzymać dodatkowe punkty, które mogą wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyjęcie do żłobka. Najczęściej dodatkowe punkty można otrzymać, w przypadku gdy: 

  • oboje rodziców pracuje zawodowo; 
  • dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej; 
  • rodzice uczą się w trybie dziennym; 
  • dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności; 
  • rodzice lub rodzeństwo dziecka posiada orzeczenie o niepełnosprawności; 
  • dziecko jest wychowywane tylko przez jednego z rodziców. 

Nabór do prywatnych żłobków w Warszawie 

Zdecydowanie łatwiej jest zapisać dziecko do prywatnego żłobka w Wilanowie. Większość rodziców chce znaleźć miejsce dla maluszka w miejskiej placówce opiekuńczo-wychowawczej. W przypadku, gdy trudno jest pogodzić obowiązki rodzicielskie z karierą zawodową, żłobek prywatny będzie tańszym i lepszym rozwiązaniem niż prywatna niania. Dodatkowo od bieżącego roku można skorzystać z dofinansowania do żłobka, które jest znacznym ułatwieniem dla wielu rodziców. 

Świadczenie żłobkowe 

Od 2022 roku rodzice dzieci uczęszczających do zespołu żłobków i przedszkoli, a także kluby dziennego opiekuna po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, mogą otrzymać świadczenie żłobkowe z ZUS. Jest to dofinansowanie w kwocie 400 zł miesięcznie na pobyt dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej. To rządowe wsparcie ma ułatwić pracującym rodzicom łączenie życia zawodowego z rodzicielskim. Pieniądze trafiają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bezpośrednio na konto żłobka, do którego uczęszcza dziecko. Dzięki temu rodzice płacą niższą opłatę za pobyt dziecka w żłobku w Warszawie i w całym kraju, bez względu na to, czy jest to placówka miejska, czy prywatna. 

Najlepsze żłobki w Wilanowie — szeroka oferta zajęć dydaktyczno-opiekuńczych 

W dzisiejszych czasach żłobki Warszawa konkurują pomiędzy sobą imponującą ofertą zajęć dydaktyczno-rozwojowych. Nie tylko tworzą wyjątkową przestrzeń do rozwoju dla najmłodszych. Łączą zajęcia edukacyjne z zabawą w domowej atmosferze, inspirując dzieci do odkrywania świata. 

Niektóre placówki opiekuńcze dla najmłodszych wykorzystują elementy pedagogiki Montessori. A wiele z nich stara się podążać za potrzebami dzieci i dostosowywać stopień trudności zajęć do ich aktualnego rozwoju maluszków. Rodzice chętnie decydują się na zapisanie dzieci do dwujęzycznego żłobka w Wilanowie, szczególnie tych w małych grupach. Cenią doświadczenie i przyjazne usposobienie pracowników żłobka, dobrą lokalizację oraz opiekę psychologa i logopedy. Ci wnikliwi przy wyborze idealnego żłobka zwracają uwagę także na wszelkiego rodzaju dodatkowe aktywności czy plac zabaw na zewnątrz. 

Najlepsze wilanowskie żłobki są chętnie wybierane przez rodziców, ponieważ oferują zajęcia sensoryczne, zajęcia plastyczne, Gordonki (czyli zajęcia umuzykalniające), naukę języka obcego, codzienne czytanie bajek, spacery i wycieczki, zajęcia z motoryki, teatrzyki i zajęcia kreatywne. 

Więcej informacji o zasadach opieki nad dziećmi oraz niezbędne informacje dotyczące wolnych miejsc oferowanych przez żłobki na terenie Warszawy znajdą Państwo na stronie https://greateight.pl/

Trudno znaleźć kompetentną i sprawdzoną opiekunkę, która będzie sprawować opiekę nad dziećmi w Warszawie. Z roku na rok rośnie liczba żłobków publicznych. Dostęp do nich jest jednak trudny ze względu na permanentny brak wolnych miejsc oraz konieczność zebrania odpowiedniej ilości punktów. Warto zwrócić uwagę na prywatne placówki opiekuńcze. Zasady rekrutacji proponowane przez tego typu placówki są zdecydowanie prostsze. Miejsca wolne, proste zasady rekrutacji w proponuje np. Great Eight – lider wśród nowoczesnych żłobków m.st Warszawy.

Zabawa na śniegu