Wielu rodziców miewa obawy związane z posłaniem dziecka do żłobka czy przedszkola. Często niestety nie mają one żadnego potwierdzenia. Najlepsze placówki opiekuńczo-wychowawcze rozwijają u dzieci szeroki zakres umiejętności społecznych, emocjonalnych, fizycznych, językowych, a także kreatywność, umiejętność czytania, pisania i myślenia. Spójrzmy, jak rozwija się dziecko w żłobku i przedszkolu.
Dlaczego żłobek i przedszkole są ważnymi etapami rozwoju dziecka?
Pierwsze lata życia dziecka to czas intensywnego rozwoju maluchów w różnych obszarach. Mózg dziecka najintensywniej i najszybciej rozwija się w ciągu jego pierwszych lat. Dlatego tak istotne jest zapewnienie maluchom kontaktów z rówieśnikami. Posłanie dziecka do żłobka i przedszkola jest więc inwestycją w przyszłość.
Jakie umiejętności dzieci rozwijają w żłobku i przedszkolu?
Rozwój fizyczny
Rozwój fizyczny to sposób, w jaki dziecko porusza rękami i nogami, utrzymuje równowagę oraz wykorzystuje małe mięśnie palców. Rysowanie, malowanie, pisanie, układanie puzzli i prace plastyczne rozwijają motorykę małą. Zabawa na świeżym powietrzu i aktywności ruchowe wspierają budowę zdrowych kości i mięśni u dzieci. Poza tym ruch eliminuje stres i ułatwia koncentrację.
Rozwój społeczny
W żłobku i przedszkolu maluchy nabywają umiejętności społecznych. Zabawy z nauczycielami wychowania przedszkolnego i innymi dziećmi uczą szacunku do innych, nawiązywania kontaktów, współpracy z innymi dziećmi i dorosłymi, a także rozwiązywania konfliktów.
Rozwój emocjonalny
Rozwój emocjonalny ułatwia dzieciom rozumienie uczuć własnych i innych osób. Żłobek i przedszkole to miejsca, w których rozpoznają swoje uczucia. Uczą się o nich rozmawiać i je wyrażać, a także okazują troskę innym dzieciom czy zwierzętom. Zajęcia w placówkach edukacyjno-wychowawczych uczą dzieci radzenia sobie z emocjami.
Rozwój umiejętności komunikacyjnych
Rozwój umiejętności komunikacyjnych. Słuchanie, czytanie, mówienie i rozumienie języka są dziecku niezbędne przez całe życie. Zdolność do zadawania pytań, wyrażania swoich potrzeb i mówienia o uczuciach, a także język ciała będą odgrywać zasadniczą rolę w życiu społecznym i w szkole.
Rozwój motorki małej
Zajęcia plastyczne w żłobku i przedszkolu wymagają od dzieci prac kreatywnych i zręcznościowych, które rozwijają mięśnie palców, a dodatkowo ułatwiają naukę mówienia.
Rozwój umiejętności pisania
Około czwartego i piątego roku życia dzieci mogą uczyć się pisać i czytać proste słowa. Kolorowe materiały i przybory do pisania zachęcają maluchy do poznawania liter alfabetu.
Umiejętność słuchania
Postępowanie zgodnie ze wskazówkami nauczycieli rozwija w dzieciach umiejętności słuchania, która ma kluczowe znaczenie w życiu.
Skupianie uwagi
Najmłodszym dzieciom bardzo trudno jest usiedzieć spokojnie i skupić swoją uwagę przez kilka minut. Troskliwe nauczycielki i opiekunki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych organizują zajęcia w taki sposób, aby rozwijać umiejętność skupiania uwagi. Gdy widzą, że dzieci tracą uwagę, zmieniają formę pracy, na przykład wymagającą ruchu jak rytmika, aby później wrócić do zajęć wymagających skupienia.
Umiejętności matematyczne
Rozpoznawanie liczb i samo liczenie pomaga dzieciom w wieku przedszkolnym rozumieć świat i jest wykorzystywane przez całe życie.
Umiejętności rozwiązywania problemów
W życiu nieustannie musimy rozwiązywać trudności i problemy. To niezbędna umiejętność w pracy, szkole, relacjach osobistych oraz niemal w każdej sytuacji. Jej nauczanie odbywa się przez gry, zadania i interakcje z innymi.
Kreatywność
Kreatywne zajęcia rozwijają w maluchach poczucie wartości i wyjątkowości. Różnorodne aktywności proponowane dzieciom przez nauczycielki rozwijają ich pomysłowość.
Rozwój umiejętność myślenia
Poprzez poznawanie nowych produktów, miejsc, zabaw, a także możliwość zadawania pytań, które zachęcają do myślenia i zastanowienia się nad odpowiedzią maluchy w żłobku i przedszkolu rozwijają umiejętność myślenia.
Rozwój umiejętności językowych
Poznawanie nowych słów podczas zabaw w żłobku czy czytania bajek zachęca maluchy do tworzenia własnych słów i wzbogaca ich słownictwo.
Rozwój umiejętności czytania
Poznawanie literek, nauka alfabetu, śpiewanie piosenek, wierszyki i czytanie bajek to tylko kilka sposobów, wykorzystywanych przez nauczycielki, by nauczyć dzieci łączyć słowa pisane z językiem mówionym.
Przedszkola i żłobki oferują dzieciom możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach od najmłodszych lat. Angażują zajęcia, które wspierają ich indywidualny rozwój, a to sprawia, że maluchy uczęszczające do tych placówek mają lepszy start w przyszłość.