Jesień w żłobku i przedszkolu

Jesień to wyjątkowa pora roku. Barwna i obfita w wiele darów natury, które mogą posłużyć do zabawy, nauki oraz zajęć w żłobku i przedszkolu. Rześkie powietrze i ciepłe promienie słońca to doskonały czas na zabawę dla najmłodszych. Poznaj jesienne zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Dla najmłodszych dzieci koncepcja zmiany pór roku może być trudna do zrozumienia. Nauka poprzez zabawę i doświadczenia, a także spacery i zajęcia na świeżym powietrzu pozwalają im poznać jesień oraz obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Dzieci uczą się przez doświadczanie, dlatego jednym z najlepszych jesiennych zajęć jest zbieranie liści czy kasztanów i po prostu zabawa nimi.

Jesienne zajęcia dla dzieci w przedszkolu i żłobku

Jesień to idealny czas, by poznać i zebrać jesienne dary natury oraz zaangażować dzieci w naukę i odkrywanie przyrody. Kasztany, żołędzie, orzechy, jesienne kwiaty jak słonecznik, a także kukurydza, pomidory, dynia i szeleszczące pod stopami liście w pięknych kolorach to tylko kilka elementów, które znajdują się w kącikach przyrodniczych wielu żłobków i przedszkoli w Warszawie i całym kraju. A do tego jesienne owoce: jabłka, gruszki, śliwki, maliny, winogrono i jeżyny.

Sensoryczny spacer

W żłobku i przedszkolu można przygotować ścieżkę sensoryczną. Najlepiej wysypać ją kasztanami, żołędziami i liśćmi. Dobrym pomysłem położenie na niej jabłek, dyni i gruszek. Najmłodsze dzieci uwielbiają tego typu zabawę. Inną opcją ścieżki sensorycznej jest spacer po parku lub lesie, gdzie dzieci mogą poczuć jesienną aurę również zmysłem węchu i słuchu.

Zbieranie liści

Inną zabawą, bardzo lubianą przez maluchy, jest zbieranie jesiennych liści. Następnie sortujemy je według kolorów lub kształtów. Po zakończeniu spaceru liście można wykorzystać do stworzenia wielu różnorodnych prac plastycznych. Najprostszą jest obraz z liści, który polega po prostu na przyklejeniu liści do kartki papieru.

Smaki jesieni

Edukacja dzieci w żłobku i przedszkolu związana z żywnością sezonową przyniesie długoterminowe korzyści. Pomaga maluchom dowiedzieć się więcej o pochodzeniu żywności oraz zachęca do poznawania nowych smaków. Zupa dyniowa, frytki z dyni, ciasto marchewkowe, proste desery z jesiennych owoców to tylko kilka pomysłów na to, jak wykorzystać jesienne warzywa i owoce w diecie najmłodszych. Z papryki, winogron, śliwki, gruszki, jabłek, jeżyn, malin, orzechów, cukinii, dyni i kapusty stworzysz atrakcyjną owocowo-warzywną tęczę.

Jesienne rękodzieło

Artykuły plastyczne i rękodzielnicze wcale nie muszą pochodzić ze sklepu. Idealnym sposobem zabawy z dziećmi w żłobku i przedszkolu jesienią są różnego rodzaju prace plastyczne z wykorzystaniem darów jesieni. Wykorzystaj kamienie, kasztany, żołędzie, jarzębinę, liście, kwiaty, cienkie gałązki, korę czy nasiona. Już samo ich zbieranie i odkrywanie jest dla najmłodszych doskonałą zabawą, która pobudza kreatywność. Świetnie sprawdzą się na przykład do stworzenia kolaży.

Obraz Pepper Mint z Pixabay

Jesień w przedszkolu i żłobku