Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Przedszkole jest ogromnym krokiem milowym w życiu dziecka, który wywołuje mnóstwo emocji. Każdy maluch reaguje inaczej. Jedne dzieci są podekscytowane tym faktem i nie mogą się doczekać. Inne zaś mogą odczuwać lęk, strach i zdenerwowanie. Przygotowaliśmy garść podpowiedzi, jak przygotować dziecko na pójdzie do przedszkola.

Nasze sposoby na przygotowanie dziecka do przedszkola

Rodzice mogą przygotować swoje dzieci na pójście do przedszkola. W wakacje warto zmienić codzienne nawyki dziecka, aby pokazać maluchom, że przedszkole to ekscytująca przygoda.

Opowiadaj dziecku o przedszkolu

Wielu rodziców zapomina o tym, że dzieci są bardzo mądre i spostrzegawcze. Warto z nimi rozmawiać o przedszkolu, o tym, jak będzie wyglądał tam dzień. Opowiadaj maluchowi, co się będzie działo i kiedy go odbierzesz.

Wspólnie z dzieckiem skompletuj wyprawkę do przedszkola

Nowy plecak, ulubiony kocyk, przytulanka, nowe ubrania, przybory plastyczne – wszystko to jest niezbędnym elementem wyprawki do przedszkola. Razem z dzieckiem zajmij się jej kompletowaniem. Pozwól mu wybrać papcie czy ulubioną maskotkę.

Naucz dziecko samodzielności

Dziecko uczęszczające do przedszkola powinno być samodzielne. Oznacza to, że potrafi się ubrać i jeść bez pomocy, a także wycierać nos i korzystać z toalety. Oczywiście przedszkolanki chętnie pomogą, jednak wcześniejsze usamodzielnienie dziecka doda mu pewności siebie w nowym miejscu.

Wprowadzaj proste obowiązki

W przedszkolu dzieci uczą się samodzielności podczas prostych codziennych czynności. Przydzielaj dziecku zadania takie jak odnoszenie talerza do zlewu, wkładanie ubrań do pralki, włączanie świateł, zbieranie zabawek, zamiatanie, wycieranie kurzu. Jeśli wyraża ono chęć do wykonywania tego typu prostych czynności – pozwól mu na to, nawet jeśli zajmują mu zdecydowanie więcej czasu. W ten sposób uczy się samowystarczalności oraz mentalności zorientowanej na grupę.

Poznaj z dzieckiem przedszkole

Wiele przedszkoli zaprasza maluchy na adaptację lub dzień otwarty. Jest to czas na poznanie rówieśników z grupy, przedszkola i nauczycieli. Warto poznać także okolicę przedszkola oraz salę, do której dziecko będzie uczęszczać w najbliższym czasie. Pozwól mu pobawić się na placu zabaw przy przedszkolu.

Zabawy plastyczne

Bezpieczne posługiwanie się nożyczkami, rysowanie, malowanie, zabawy plasteliną, wyklejanie – wszelkie prace plastyczne nie tylko niwelują stres, ale także sprawiają, że dziecko się rozwija. Poza tym to świetna forma zabawy z dzieckiem, która pobudza jego kreatywność. Baw się z maluchem i przygotuj na podobną formę wyrażania kreatywności w przedszkolu.

Nowe pory snu

We wrześniu, gdy dziecko pójdzie do przedszkola, z pewnością będzie miało nową rutynę dnia. Warto rozpocząć przyzwyczajanie go do wcześniejszego wstawania i również wcześniej kłaść go spać wieczorem. Wszystko po to, aby przygotować malucha do nowej rutyny.

Zrób wszystko, by czas w przedszkolu był ekscytującą zabawą, której Twoje dziecko wyczekuje ze zniecierpliwieniem. Nigdy nie strasz go przedszkolem. Rozmawiaj, słuchaj, jak opowiada z zaangażowaniem. I współpracuj z nauczycielami.

przedszkole greateight wilanow - dzieci na dywanie