Edukacja przedszkolna. Kompendium wiedzy dla rodziców

Przedszkole to placówka wczesnej edukacji dziecka. Angażuje, inspiruje do działania i zachęca do udziału w zajęciach, które rozwijają dziecko. Czytanie, pisanie, poznawanie zasad matematyki, umiejętności komunikacyjne wyposażą przedszkolaka w umiejętności niezbędne na przyszłość. Poznaj zalety posłania dziecka do przedszkola Wilanów.

W Polsce istnieje obowiązek edukacji przedszkolnej. W związku z tym rodzice dzieci, które kończą 3 urodziny, powinni zgłosić malucha do przedszkola. To placówka opiekuńczo-edukacyjna, która poprzez zabawę pomaga rozwijać im różnorodne umiejętności. Wielu ludzi postrzega przedszkole jako placówkę opiekuńczą, czyli bezpieczne miejsce dla dzieci, gdy ich rodzice są w pracy. Dobre przedszkola z wykwalifikowaną kadrą organizują mnóstwo atrakcyjnych zajęć dla dzieci. W ten sposób ułatwiają dzieciom naukę kluczowych umiejętności oraz poznawanie świata.

Rozwój umiejętności czytania w przedszkolu

Z pozoru może się wydawać, że przedszkole to dla dzieci tylko zabawa. Jednak przedszkolaki uczą się poprzez zabawę. Badania potwierdzają, że wczesny rozwój umiejętności matematycznych, pisania i czytania wiąże się z lepszymi osiągnięciami w szkole i rozwojem społecznym. Przedszkolanki czytają na głos, a sale w przedszkolu wypełnione są materiałami dydaktycznymi, które ułatwiają dzieciom naukę liter i słów.

Dzieci rozwijają umiejętności czytania poprzez:

 • rymowanki i wierszyki
 • piosenki
 • rozpoznawanie liter i ich dźwięków
 • czytanie
 • słuchanie
 • rozmowę
 • uczestnictwo w teatrzykach

Rozwój umiejętności pisania w przedszkolu

Projekty artystyczne i zabawy rękodzielnicze, które przedszkolaki wykonują w ciągu dnia, sprawiają, że dzieci nabywają umiejętności pisania. Malując, rysując, wycinając i klejąc, budują siłę rąk. Rozwijają umiejętności motoryczne niezbędne do używania ołówka lub długopisu.

Zajęcia matematyczne

Nauka liczb, kształtów, zabawa puzzlami, budowanie z klocków, liczenie skoków, gry w skojarzenia, liczenie na palcach, odliczanie, zegar to tylko kilka sposobów, które pomagają przedszkolakom rozwijać umiejętności matematyczne.

Zajęcia przyrodnicze

Przedszkola oferują także różnorodne zajęcia przyrodnicze, dzięki którym maluchy poznają otaczający je świat. Doświadczają i zdobywają na nich wiedzę związaną z przyrodą, pogodą, roślinami i zwierzętami. W przedszkolu Great Eight na Wilanowie dzieci poznają przyrodę, także podczas różnych wycieczek. Chodzimy na wizyty w ogrodach botanicznych. Obserwujemy wówczas rośliny, owady i zwierzęta.

Rozwój umiejętności społeczno-emocjonalnych

Praca i zabawa w grupach, dzielenie się, sprzątanie, nauka dobrych manier podczas posiłków. To tylko kilka sposobów, które ułatwiają rozwój więzi społeczno-emocjonalnej u dziecka. Ważnym elementem jest także budowanie więzi, umiejętność rozwiązywania konfliktów, wzmacnianie przyjaźni czy podejmowania decyzji. Dzięki temu dziecko nabywa umiejętności społecznych niezbędnych, by stawiać czoła wyzwaniom w codziennym życiu.

Jak wybrać odpowiednie przedszkole dla swojego dziecka?

Twoje dziecko niebawem kończy trzy latka, a Ty rozważasz posłanie do przedszkola? Chcesz znaleźć dla niego placówkę, w której dziecko będzie szanowane, bezpieczne i szczęśliwe. Poszukiwanie dobrego przedszkola będzie wymagało bliższego poznania tego rodzaju placówek. Istnieją takie, w których listy oczekujących są naprawdę długie. W związku z tym poszukiwania odpowiedniej placówki dla dziecka trzeba rozpocząć bardzo wcześnie.

Przedszkole to o wiele więcej niż budynek, w którym dziecko przebywa i ma zapewnioną opiekę, w czasie gdy rodzice są w pracy. Poza opieką placówka ta bierze udział w rozwoju i wychowaniu najmłodszych. Dlatego podczas jego wyboru warto zwrócić uwagę na:

 • Dbanie o potrzeby i rozwój dziecka.
 • Odległość do pracy lub domu — logistyka w życiu rodziny odgrywa ogromne znaczenie. Dlatego dla wielu osób lokalizacja przedszkola ma zasadnicze znaczenie.
 • Dowiedz się, czy placówka rekomendowana jest przez innych rodziców — przeczytaj recenzje przedszkola online.
 • Plan dnia w przedszkolu — sprawdź, czy dziecko ma zaproponowane różnorodne zajęcia, w tym również drzemkę oraz aktywność na świeżym powietrzu.
 • Języki obce.
 • Różnorodność zajęć dodatkowych.
 • Wykwalifikowaną kadrę.
 • Wielkość grup, w których odbywają się zajęcia.
 • Organizowane wycieczki, zajęcia kreatywne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

Przedszkole dwujęzyczne Wilanów gwarantuje dzieciom lepszy start w życiu. Wykwalifikowani i kochający dzieci nauczyciele poprzez zabawę zachęcają i inspirują dzieci do nauki oraz rozwijania umiejętności. Niepubliczne przedszkole na Wilanowie rozwija talenty dziecka. Zachęca do budowania pewności siebie, pracowitości, samodzielności i podejmowania decyzji. Zaprasza dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Wybór przedszkola nie jest łatwy. Rodzice muszą rozważyć wiele spraw, jednak najlepiej zawsze kierować się dobrem dziecka. Najbliższe lub najtańsze przedszkole może nie być najlepszym rozwiązaniem. Przy wyborze tej placówki dla dzieci warto wziąć pod uwagę wiele czynników, które wymieniliśmy powyżej.

Przedstawienie teatralne dla dzieci